Limit odnawialny – co to?

limit odnawialny - co to ?

Banki, które działają na terenie naszego kraju, oferują niezliczoną liczbę różnych form finansowego wsparcia. Jedną z nich jest kredyt odnawialny, który pozwala korzystać ze środków o większej wartości, niż pieniądze zgromadzone na koncie klienta. Co to jest limit odnawialny? Jak z niego korzystać i czy warto nabyć akurat ten produkt? Dowiedz się więcej już teraz.

Limit odnawialny – co to jest?

Limit odnawialny to nic innego, jak stały dostęp do dodatkowej gotówki na podstawowym koncie bankowym klienta. Limit odnawialny jest produktem kredytowym, natomiast działa na wyjątkowych zasadach. Kredytobiorca otrzymuje dostęp do środków o ustalonej wartości i może z nich korzystać w dowolnym celu. Środki z limitu odnawialnego można realizować zakupy, robić przelewy, w tym przelewy zagraniczne, wypłacać pieniądze w bankomatach, opłacać rachunki. Tak naprawdę bank zupełnie nie ingeruje w to, na co pieniądze przeznacza klient.

Wyjątkowość limitu odnawialnego polega na tym, że ten odnawia się po każdym wpływie na koncie. Co ważne, jeśli limit odnawialny wynosi 3000 złotych, na konto kredytobiorcy nie musi wpłynąć od razu taka sama kwota, bo każda uzupełnia wykorzystany limit. Jeśli zaś wpływy na konto w miesięcznym cyklu rozliczeniowym będą o wartości udzielonego limitu, klient nie zapłaci za korzystanie z takich pieniędzy zupełnie nic. To jeden z niewielu kredytów, który jest darmowy. Warto także wspomnieć, że limit odnawialny w rachunku udzielany jest na preferencyjnych zasadach. Oczywiście, wiele zależy od indywidualnej polityki każdej instytucji bankowej, natomiast formalności zawsze są wręcz minimalne.

Jak dostać limit odnawialny?

Należy być klientem danego banku i posiadać tradycyjne konto bankowe. Umowę podpisuje się przeważnie online, przynajmniej jeśli weźmiemy pod uwagę limit odnawialny pko. Wystarczy wypełnić wniosek elektroniczny, w nim wskazać preferowaną wartość maksymalną limitu. Pamiętaj, że bank oceni Twoją zdolność kredytową, ale jeśli nie udzieli Ci limitu na wskazaną wartość, zawsze możesz ubiegać się o mniejszą.

Co wpływa na zdolność kredytową przy wydawaniu decyzji o limit odnawialny? Banki stosują w tym przypadku uproszczoną procedurę, wystarczą więc dane z dowodu osobistego oraz analiza wpływów na konto bankowe. Najczęściej nie jest generowany raport BIK, znaczenie nie mają też koszty stałe czy historia kredytowa. Oczywiście, jeśli potencjalny klient jest dłużnikiem, a jego środki zostają zabezpieczane przez komornika, raczej nie ma szans na finansowe wsparcie tego rodzaju.

Limit odnawialny – kiedy warto z niego korzystać?

Jeśli cieszysz się odpowiednią płynnością finansową i nie wykorzystujesz środków z limitu odnawialnego, nie zapłacisz za takie zobowiązanie zupełnie nic. Jego posiadanie daje Ci jednak gwarancję możliwości korzystania z dodatkowych pieniędzy w razie niespodziewanych wydatków czy tzw. czarnej godziny. Limit odnawialny przydaje się zawsze wtedy, gdy borykasz się z niewystarczającą sumą miesięcznych dochodów, ale Twoje wpływy na konto zawsze są wystarczające, by limit ten pokryć. Dzięki temu za korzystanie z dodatkowych pieniędzy znowu nie zapłacisz nic.

Cieszy też fakt, że te dodatkowe środki zawsze uzupełniają się automatycznie. Wykorzystasz 500 złotych, a potem na Twoje konto wpłynie właśnie taka kwota, limit zostanie uzupełniony, a Ty znowu możesz korzystać z pieniędzy od banku. Co ważne, limit odnawialny będzie funkcjonował bezterminowo, oznacza to, że to Ty decydujesz, kiedy chcesz zakończyć współpracę z instytucją bankową. Oczywiście, by to zrobić, limit odnawialny musi być w pełni spłacony. Ten rodzaj kredytu jest nisko oprocentowany, znacznie bardziej opłacalny, aniżeli tradycyjny kredyt gotówkowy na dowolny cel. Ten jest zresztą jednorazowy i wymaga comiesięcznego regulowania należności w wyznaczonych ratach. Jeśli masz limit odnawialny, to Ty decydujesz, ile wydajesz i kiedy spłacasz wykorzystane środki. Sprawdź, jaką ofertę tego rodzaju posiada Twój bank? Pamiętaj, że zawsze możesz wybrać najlepszą ofertę, założyć konto i korzystać z limitu wedle indywidualnych potrzeb.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *