Czym jest kredyt konsolidacyjny

Chęć podniesienia komfortu swojego życia, a także pojawiające się nagle okazje, z których człowiek chce skorzystać często sprawiają, że długi zaczynają rosnąć. Pożyczka za pożyczką, a do tego kolejny kredyt, bo znowu na coś zabrakło – tak właśnie powstają zadłużenia. I nagle człowiek zdaje sobie sprawę z tego, że ilość rat i ich wielkość zwyczajnie zaczyna go przerastać. Na szczęście istnieją sposoby na to, aby skutecznie zmniejszyć wielkość miesięcznych zobowiązań. A najlepszym sposobem wydaje się być tutaj kredyt konsolidacyjny.


Jak wskazuje sama nazwa ten rodzaj produktu zarezerwowany jest dla banków. Bo tylko banki, zgodnie z prawem bankowym, mogą udzielać kredytów. Nie ma więc możliwości, by kredyt konsolidacyjny zaciągnąć w innej instytucji. A co za tym idzie, żeby go otrzymać, potrzebna jest zdolność kredytowa. Taka zdolność to przede wszystkim kwestia stałego, miesięcznego dochodu. Jego brak już na wstępie dyskwalifikuje wnioskodawcę. Sprawdź również inne produkty finansowe oferowane przez banki.

A jak wygląda od strony formalnej taki kredyt? Jeśli chce się go uzyskać, we wniosku zawiera się wszystkie zobowiązania, które ma on obejmować. Bo w praktyce nie wszystkie dotychczasowe pożyczki czy kredyty trzeba tam uwzględnić. Kredytobiorca sam decyduje, ile z nich konsoliduje. Na podstawie złożonego wniosku, bank podejmuje decyzję o przyznaniu kredytu. Ale nie przekazuje określonej kwoty kredytobiorcy. Bank po prostu przejmuje dotychczasowe długi i sam je spłaca. Osoba, która natomiast wzięła kredyt do tego banku odprowadza jedną konkretną, wyliczoną przez bank ratę. Oczywiście jest ona znacznie niższa, niż wszystkie zobowiązania razem, które były co miesiąc spłacane. I dlatego też jest to bardzo specyficzny rodzaj kredytu i dlatego jest tak popularny