Czym różni się kredyt od pożyczki?

Zanim zdecydujemy się na remont domu, powinniśmy zastanowić się, ile będzie wynosił sumaryczny koszt inwestycji, oraz czy posiadamy własne środki gotówkowe. Jako, że remont wiąże się zazwyczaj ze sporym wysiłkiem finansowym, wizja pożyczki, bądź kredytu jest nader kusząca. Czym różni się kredyt gotówkowy hipoteczny od pożyczki gotówkowej?

Podstawowa różnica to oprocentowanie kredytu gotówkowego i ogólna kwota kredytowa. Jeżeli koszta remontu są wysokie (powyżej kilkunastu tysięcy), kredyt hipoteczny będzie zdecydowanie lepszym rozwiązaniem. Jeżeli zaś, remont, nie wyniesie więcej, niźli kilka tysięcy złotych, warto zastanowić się nad pożyczką.Pożyczka jest zazwyczaj wyżej oprocentowana, niźli kredyt hipoteczny. Większość banków nalicza odsetki w wysokości około 6% w skali roku (PKO S.A, Nordea Bank, Noble Bank). Pożyczkodawcy jeszcze bardziej żerują na klientach. Możemy posłużyć się przykładem firmy „Provident”. Prowizje związane z przyznaniem pożyczki i naliczane odsetki mogą stanowić niemalże 50 % kwoty kredytowej. Oczywiście, wszystko zależy od czasu spłaty. Dlatego powinniśmy, jak najszybciej spłacić pożyczkę, gdyż w innym wypadku odsetki będą naliczane w systemie dziennym.

Spłatę kredytu hipotecznego możemy rozłożyć nawet na kilkanaście lat; w przypadku, kiedy mamy już zaciągnięte kredyty, możemy poprosić bank o połączenie ich, w jeden, z mniejszą ratą, wybierając kredyt konsolidacyjny. Wszystkie większe banki posiadają dzisiaj taką opcjonalność.Jeżeli zdecydujemy się na formę kredytu hipotecznego, powinniśmy dostarczyć bankowi niezbędnych informacji i pełnej dokumentacji, planowanego remontu.

Konieczne będzie przygotowanie kosztorysu oraz harmonogramu prac remontowych. Dołączamy je do wniosku kredytowego, który bank musi rozpatrzeć. Oczywiście, nie możemy sporządzić samodzielnie takowego wniosku, chyba, że posiadamy uprawnienia budowlane. W innym wypadku kosztorys i harmonogram zostaje przygotowany przez osobę prowadzącą remont